وبلاگ

۴ چیزی که باید در صفحه قیمت (Pricing Page) سایتتان داشته باشید

در 27 مارس، 2016 توسط

صفحه قیمت یا Pricing Page یکی از مهم‌ترین صفحاتی‌ است که هر کسب و کار مبتنی بر وبی دارد. بگذارید اینگونه بگویم که دومین مرحله (یا شایدم اولین مرحله) برای کاربران، بررسی قیمت خدمات شماست. فرض کنید کاربر را توانسته‌اید با محتوای خوب یا توضیحات مناسب یا هر چیز دیگری جذب کنید، او وارد صفحه قیمت خدمات شما شده و با صفحه‌ای مواجه می‌شود که به هیچ‌عنوان نمی‌تواند از آن سر در بیاورد! به همین جهت می‌خواهم در این نوشته ۴ چیز مهمی که باید رعایت کنید را بنویسم.

البته در نظر داشته باشید که این نکات بیشتر برای کسب‌وکارهایی است که نرم‌افزار را به عنوان سرویس ارائه می‌دهند و کمی با فروش محصول به صورت آنلاین متفاوت است؛ اما خواندن آن قطعا خالی از لطف نیست.

تیتر خوب و جذاب

همانطور که می‌دانید تیتر صفحات از بقیه عناصر نقش مهم‌تری را در جذب یا نگهداری یک کاربر ایفا می‌کنند؛ اگر کاربر نتواند در نگاه اول مضمون اصلی و هدف آن صفحه را بیابد احتمال این که به مشتری تبدیل شود به شدت کاهش می‌یابد.

یک تیتر خوب باید:

  • کاربر را مطلع سازد: کاربر باید به راحتی بفهمد که در چه مرحله‌ای قرار دارد و یا دقیقا این صفحه چه کمکی به او خواهد کرد
  • دعوت به انجام یک کار (Call To Action) باشد: تیتر این صفحه احتمالا چیزیست که کاربر را تشویق به خرید یا استفاده از خدمات می‌کند؛ لذا باید بتواند با بهره‌گیری از عبارتی مناسب کاربر را دعوت به انجام کاری کند که در این مرحله، دعوت به خواندن ادامه صفحه است.

به طور مثال سایت آموزشی TreeHouse، از دو هدلاین مختلف استفاده می‌کند. هدلاین اول، به کاربر می‌گوید که قرار است اینجا چیزی یاد بگیرید و در هدلاین دوم، وی را به ثبت‌نام در این سایت دعوت می‌کند.

image0011

نمونه دوم، سایت Trackur است که در تیتر صفحه‌اش مزایاش مهمش را نوشته است. البته به نظر من باید از دو تیتر استفاده می‌کردند تا تیتر اول، مضمون کلی خدمات و صفحه را برساند و در تیتر دوم، مزایای‌ سرویسشان را بنویسند.

image0031

موردی که در مورد سایت فوق گفتم را می‌شود در سایت SproutSocial دید:

image0051

مزیت‌های خدماتتان را حتما ذکر کنید

بسیار بهتر است که کاربران در صفحه قیمت، با مزایای سرویس شما به نسبت بقیه سرویس‌ها آشنا شوند؛ درج این اطلاعات می‌تواند هزینه سرویس‌ شما را برای کاربر توجیه کند و او را متقاعد کند که برروی یکی از دکمه‌های خریدتان کلیک کند.

  • بهتر است که در این صفحات در مورد این که چگونه خدماتتان می‌تواند به کاربر سود برساند بنویسید
  • هرچه خلاصه‌تر بهتر!
  • هرچه ساده‌تر بهتر: دقت کنید که کاربران در این صفحه به دنبال کسب اطلاعات تخصصی در مورد خدمات شما نیستند؛ پس سعی کنید تا حد ممکن ساده بنویسید که کاربرتان بتواند با یک دور خواندن آن جمله با مزایای سرویس شما آشنا شود. نیازی نیست که چندین پاراگراف مختلف را برای او لیست کنید.

 

image0071

سایت CodeSchool توانسته در سه خط، برای کاربر توضیح دهد که چه مزایایی را در قبال هزینه‌ای که پرداخت می‌کند، دریافت می‌کند.

باید قیمت را ذکر کنید

در واقع کاربر وارد صفحه قیمت خدمات شما شده که قیمت را ببیند؛ اگر از او بخواهید که برای دریافت قیمت ایمیل بزند یا فرمی را پر کند، احتمالا صفحه را می‌بندد. حداقل من خودم با این امید وارد صفحه Pricing سایت‌ها می‌شوم که قیمت خدماتشان را ببینم.

سایت زیر، کاملا شفاف خدمات و قیمت‌هایش را ارائه کرده است:

image0151

باید پلن‌هایتان را مقایسه کنید

اگر پلن‌های مختلفی برای خدماتتان ارائه می‌دهید، باید حتما آنها را با هم مقایسه کنید تا کاربر بتواند با دید بازتری یک پلن را انتخاب کند. طبق بررسی‌هایی که انجام شده، بهتر است (در صورت امکان) از سه پلن مختلف استفاده شود تا کاربر یکی از آنها را برگزیند. افزایش پلن‌ها می‌تواند تصمیم‌گیری را برای کاربر سخت کند. ضمنا بهتر است که پلنی را که کاربران بیشتر انتخاب می‌کنند و در واقع پرطرفدارتر است را متمایز کنید. صفحه قیمت هاب‌اسپات را ببینید:

image019

همانطور که در بقیه پست‌ها همیشه گفته‌ام، نمی‌شود برای همه سایت‌ها یک نسخه پیچید. باید برخی تغییرات حتی ساده را به صورت مداوم بررسی و تست کنید و ببینید که کدام یک نرخ تبدیل سایت شما را افزایش می‌دهد.

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

شما چه دیدگاهی دارید؟

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند