وبلاگ

راهنمای گام به گام خلق عنوان‌ها و تیترهای جذاب

در 30 جولای، 2017 توسط

اینکه محتوای هر پست بلاگ چه باشد یک چیز است و اینکه آیا آن پست خوانده شود و یا اصلا دیده شود چیز دیگر! به همین دلیل عنوان مطلب که در واقع اولین نقطه ارتباط مخاطب با یک مطلب است، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در واقع این عنوان‌ها هستند که محتوای تولید شده را به فروش می‌رسانند. آن‌ها محتوا را در موتورهای جستجو، در ایمیل‌ها و در شبکه‌های اجتماعی در معرض دید عموم قرار می‌دهند. پس در این مطلب ما درباره اینکه چطور یک عنوان جذاب بنویسیم بحث و گفتگو خواهیم کرد.

ما در ادامه در هر گام به دنبال پاسخ به سوالاتی از این جنس هستیم:

 • طول عنوان ما چقدر باید باشد؟
 • باید از چه کلماتی در عنوان استفاده کنیم؟
 • از چه کلماتی به هیچ‌وجه نباید در عنوان مطلبمان استفاده کنیم؟
 • آیا برای شبکه‌های اجتماعی یا موتورهای جستجو باید نکات خاصی را رعایت کنیم یا نه؟

گام اول: با یک عنوان ساده شروع کنید

قبل از اینکه به یک عنوان جذاب و کامل برسیم نیاز هست که برای گام اول یک عنوان ساده برای محتوای خودمان تدارک ببینیم.

حال سوالی که ممکن است اینجا پیش بیاید این است که خب منظور ما از یک عنوان ساده چیست؟ و چه فرقی با موضوع دارد؟

برای تبیین تفاوت بین موضوع و عنوان ساده‌ای که مد نظر ما هست بد نیست تعریفی از این دو را ارائه بدهیم تا موضوع روشن شود:

 • موضوعات بسیار کلی هستند و خودشان می‌توانند تعداد زیادی مطلب را در بر بگیرند. به عنوان مثال «چیدمان» می‌تواند یک موضوع کلی باشد که صدها مطلب و نکته را می‌توان درباره آن نوشت.
 • عنوان ساده به نوعی بیان کننده یک موضوع ریز و خاص و راهنمایی برای نگارش یک مقاله کامل است. مثلا اگر برای موضوع چیدمان بخواهیم یک مطلب بنویسیم عناوین ساده زیر می‌توانند راه گشا باشند:
  • «چطور به بهترین چیدمان در خانه برسیم؟»
  • «x نکته درباره چیدمان بهینه در منزل»
  • «نکاتی در چیدمان محیط کار که راندمان ما را افزایش می‌دهند»
  • «در طراحی داخلی در رابطه با چیدمان باید به چه چیزهایی فکر کنیم؟»

همانطور که از مثال‌های بالا هم مشخص است عنوان‌های ساده جذاب نیستند و تا عالی بودن فاصله دارند. درواقع آنها تا جای ممکنه قرار است با جزئیاتی که در آن‌ها ذکر می‌شود راهنمایی برای محتوای تولیدی ما باشند. (فعلا نگرانی از این بابت که برای شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو مناسب هستند یا نه نداریم!)

گام دوم: دقیق‌تر باشید

زمانی که به دنبال نوشتن یک عنوان جذاب برای مخاطبینتان هستید بدون شک دقت یکی از عناصریست که به شما در رسیدن به یک عنوان غیر قابل چشم پوشی کمک می‌کند.

قطعا عناوینی مثل «۱۰ برند محبوب صنعت معماری» برای مخاطبین جذاب خواهند بود و تعداد زیادی از مخاطبین را جذب خواهند کرد اما نکته‌ای که نباید از آن چشم پوشی کرد این است که اصلا عنصر دقت در عنوان دیده نمی‌شود یعنی اصلا معلوم نیست که مخاطب با ورود به مطلب شاهد چه چیزی خواهد بود. یک اینفوگرافیک؟ یک ویدئو؟ یک پست بلند؟ یا یک تحلیل اقتصادی؟

خب، چطور عناوین را دقیق‌تر کنیم؟ یکی از راه‌هایی که می‌توان عناوین را دقیق‌تر استفاده از براکت‌ها در عناوین است (قطعا راه‌های دیگری هم هست که با خلاقیت بیشتر می‌توان آن‌ها را کشف کرد).

Catchy Title From Rooziato

در تحقیقی که روی ۳.۳ میلیون عنوان انجام شده است محققین به این نتیجه رسیده‌اند که عناوینی که در آن‌ها از براکت‌ها (مثل [اینفوگرافیک]، [مصاحبه]، [پادکست] و …) برای مشخص‌تر شدن نوع محتوا در عنوان استفاده شده است، ۳۸% عملکرد بهتری نسبت به عناوینی که بدون براکت‌ها بوده‌اند داشته‌اند.

نکته‌ای که هیچگاه نباید آن را فراموش کنیم این است که: مهم‌ترین قانون در نوشتن عنوان، احترام به تجربه کاربر است.

این قانون مهم به این معنی است که عنوان شما نباید به گونه‌ای باشد که انتظار مخاطب را تا حدی بالا ببرد که وقتی مخاطب با خود محتوا روبرو شد کاملا از محتوا نا امید شود به همین خاطر است که تا جای ممکنه باید به دنبال عناوین دقیقی باشیم که انتظار مخاطب را در حد محتوای تولیدی نگه دارد، نه بیشتر و نه کمتر.

در مثال و عنوان جذابی که در بالا ذکر کردیم اصلا دقتی دیده نمی‌شود، و در ذهن هر مخاطب ممکن است یک تصور غلط از محتوا ایجاد شود و آن را بسیار دست بالا بگیرد و وقتی با محتوا روبرو شود صرفا با یک لیست از ۱۰ شرکت معماری که توسط یک وبلاگ نویس خوش ذوق (شاید برای تبلیغ) آماده شده است روبرو شود.

گام سوم: عنوانتان را جذاب کنید

اینکه عنوانتان دقیق باشد هیچ تعارضی با جذابیت عنوانتان ندارد. شما می‌توانید با کمی خلاقیت، عنوان دقیقتان را از ماشینی بودن خارج و آن‌را کمی انسانی کنید.

البته اینکه عنوان شما از چه نظر می‌بایست زیبا باشد،به میزان زیادی به پرسونایی که به دنبال جذبش هستید بستگی دارد. احتمالا همانطور که می‌دانید زیبایی از نظر یک فیلسوف یک چیز است و از نظر یک خانم خانه دار یک چیز دیگر.

هر وقت که به شناخت خوبی از پرسونایی که می‌خواهید برای او عنوان جذاب بنویسید رسیدید می‌توانید از نکات زیر برای ایجاد جذابیت در عنوانتان استفاده کنید:

 • برای تفریح از کمی واج آرایی در عنوانتان استفاده کنید مثلا عنوانی مثل «۱۰ نوع جنون جانیان جنایتکار در سال ۱۳۹۵» می‌تواند جذاب‌تر از «۱۰ فشار عصبی وارده به تبهکاران در سال ۱۳۹۵» باشد.
 • کمی تاکید هم بد نیست مثلا کلماتی مثل «فوق العاده» یا «هیجان انگیز» یا «بهترین» و … می‌توانند به جذاب‌تر شدن محتوای شما کمک کنند. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که در استفاده از این نوع عنوانین نباید افراط و تفریط کنید چراکه دیگر اثرگذار نخواهندبود.
 • از تصویر در عنوان استفاده کنید زیرا طبق تحقیقی که صورت گرفته است مطالبی که در عنوان آن‌ها از عباراتی مانند «تصاویر»، «عکس‌های» و یا «همراه با تصاویر» و … استفاده شده است، ۳۷% عملکرد بهتری در جذب کلیک‌ها داشته‌اند.
 • طبق تحقیقات، «چه کسی» از «چرا» جذاب‌تر است! عناوینی که اسم افراد را با خود به یدک می‌کشند ۲۲% در جذب کلیک‌ها بهتر عمل کرده‌اند.

حال وقت آن رسیده تا کمی عنوان خشک «۱۰ برند محبوب صنعت معماری» را با استفاده از نکات بالا جذاب‌تر کنیم:

 • «۱۰ برند فوق العاده صنعت معماری که بر قلب‌ها حکومت می‌کنند»
 • «مثل این ۱۰ شرکت صنعت معماری واقعا محبوب باشید»
 • «۱۰ شرکت معماری محبوبی که حتما باید آن‌ها را بشناسید»

گام چهارم: کوتاه بنویسید

پاسخ دقیقی در رابطه با اینکه طول مناسب برای عنوان چقدر باید باشد وجود ندارد، در واقع پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که شما با چه هدفی در حال نگارش عنوان هستید و می‌خواهید آن را در کجا منتشر کنید.

اگر به دنبال این هستید که عنوان شما در موتورهای جستجو به مشکل خاصی بر نخورد، عناوینی بنویسید که کمتر از ۷۰ کاراکتر داشته باشند. طبق تحقیقی که وبسایت هاب اسپات انجام داده، عناوینی که بین ۸ تا ۱۲ کلمه دارند، بیشترین میزان به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی را داشته‌اند.

headline-length-vs-social-shares-2

طبق همان تحقیق عناوینی که ۸ کلمه دارند، ۲۱% بهتر از عناوینی با طول میانگین عمل کرده‌اند. البته اینکه تعداد مناسب کلمه برای هر عنوان چه تعداد است به میزان بسیار زیادی به مخاطب بستگی دارد و امری است که می‌بایست به مرور تست و بررسی شود.

گام پنجم: سعی کنید عنوان را بهینه کنید

همانطور که مشخص است از واژه «سعی» برای عنوان این بخش استفاده شده است چون در بسیاری از مواقع تلاش بیش از حد برای بهینه سازی عنوان برای موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی، عنوان شما را از حالت عادی خارج خواهد کرد.

در این قسمت این نکته را باید مد نظر داشته باشید که اولویت در بهینه سازی برای مخاطب است نه برای موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی.

حالا شاید این سوال پیش بیاید که چطور روی سه فاکتور تمرکز کنیم؟ (فاکتورهای جذابیت برای مخاطبین، موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی)

خب پاسخ به این سوال بسیار ساده است. صرفا روی کلید واژه‌ای که میخواهید در رابطه با آن تولید محتوا کنید تمرکز کنید. تا جای ممکن (باز هم تاکید که «تا جای ممکن») که به زیبایی و انسانی بودن عنوان شما آسیبی نرسد، کلید واژه‌ای که مد نظرتان هست را به ابتدای عنوان نزدیک کنید. طبعا کلیدواژه انتخابی شما هم می‌بایست تعداد جستجوی قابل قبولی داشته باشد.

اگر می‌خواهید عنوان‌هایتان در توییتر نیز قابل انتشار باشد این محدودیت را نیز باید مد نظر قرار بدهید که تعداد کاراکتر عنوان‌تان بهتر است چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ کاراکتر باشد.

برای مثال اگر عنوان ما «۱۰ راه ساده و تاثیر گذار برای زیبایی چیدمان خانه که نباید از دست بدهید» باشد، با مد نظر قرار دادن کلیدواژه اصلی «چیدمان»، با توصیه‌هایی که در این بخش مطرح شد می‌توان به این عنوان رسید:

«این ۱۰ چیدمان ساده و تاثیرگذار خانه را از دست ندهید»

همانطور که در این عنوان جدید مشخص است:

 • ۵۱ کاراکتر است که به این معنی است که بدون دردسر خاصی در موتورهای جستجو و حتی توییتر دیده خواهد شد.
 • کلیدواژه اصلی در ابتدا عنوان است که باعث می‌شود مخاطب در همان نگاه اول کلیدواژه اصلی را دیده و توجه‌اش را راحت‌تر جلب کنید.
 • انسانی است، و قطعا انسان‌ها که مخاطب عنوان هستند بیشتر از ربات‌ها از آن لذت خواهند برد.

گام ششم: طوفان فکری به راه بیاندازید

بعد از طی کردن ۵ گام قبلی حالا نوبت آن رسیده تا عنوانی که فکر می‌کنید مناسب است را با دیگر اعضای تیم در میان بگذارید و به عناوین بیشتری برسید تا در نهایت عنوانی را انتخاب کنید که دقیق‌تر، جذاب‌تر، کوتاه‌تر و بهینه‌تر است.

قطعا هرچه برای عنوانی که در حال خلق آن هستید بیشتر وقت بگذارید، به عناوین جذاب‌تری خواهید رسید.

 

نوشته شده با کمک هاب اسپات و یواست

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

شما چه دیدگاهی دارید؟

  لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
 • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
 • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند