وبلاگ

با بازاریابی قطره‌ای یا Drip Marketing آشنا شوید

در 7 دسامبر، 2016 توسط

اگر با ایمیل مارکتینگ آشنایی داشته باشید، احتمالا یادگیری بازاریابی قطره‌ای هم برایتان سخت نخواهد بود. بازاریابی قطره‌ای به زبان ساده یعنی ارسال خودکار یکسری پیام بازاریابی از قبل نوشته و آماده شده به کاربران براساس رفتارهای آنان در زمان یا رویدادهای مشخص. درحالی که بازاریابی قطره‌ای در اشکال مختلف امکان اجرایی شدن دارد اما ایمیل مارکتینگ ابتدایی‌ترین شیوه‌ی آن است. (روش‌های دیگر شامل ایمیل مستقیم و شبکه‌های اجتماعی‌ است). بازاریابی قطره‌ای از جهاتی به علم وابسته است و به آن سادگی‌هایی هم که فکر می‌کنید نیست و کمپین‌های شما باید در عالی‌ترین کیفیت ممکن ساخته و پرداخته شوند و پیام‌های بازاریابی هم خوب، بی‌نقص و گیرا باشند.

قدرت بازاریابی قطره‌ای به اتوماسیون این روش و برنامه‌ریزی دقیق آن وابسته است. با خلق و اجرایی کردن یک کمپین بازاریابی قطره‌ای بی نقص و خوب، ایمیل مارکتینگ به یکی از اهرم‌های اصلی رشد و پیشرفت شما و کسب و کارتان تبدیل خواهد شد. اما سوال اینجاست که برای خلق و اجرایی کردن یک کمپین بازاریابی قطره‌ای قدرتمند و عالی باید از کجا شروع کرد؟ در ادامه به شما خواهم گفت.

مشخص کردن رفتار کاربر:

selecting-right-people

در ابتدا باید بدانید که کاربران‌تان چه کسانی هستند و به چه دلیلی در وبسایت شما حضور دارند. این مورد به آن سختی هم که به نظر می‌رسد نیست. با تست‌های آنالیزی و کمی چاشنی حدس و گمان، می‌توانید الگو‌های رفتاری کاربر را مشخص کنید.

در زیر تعدادی از رفتار‌های رایج کاربران که روی برنامه‌ریزی کمپین بازاریابی قطره‌ای شما تاثیرگذار هستند آورده شده است:

– ثبت نام

– بازدیدکننده معمولی از وبلاگ

– بازدیدکننده مکرر (کسی که چندین بار از وبسایت بازدید می‌کند)

– ثبت نام و عدم بازدید دوباره از سایت

– عدم ثبت نام برای دوره‌های آموزشی رایگان

– ثبت نام در دوره‌های آموزشی رایگان و عدم ثبت نام برای نسخه پولی

– برای نسخه پولی ثبت نام می‌کند

– بعد از اتمام دوره تمایلی به شرکت مجدد ندارد

– عضویتش در خبرنامه را لغو می‌کند

موارد گفته شده در بالا رفتارهای رایج کاربران هستند؛ هرچند که ممکن است کاربران رفتارهای دیگری را هم از خود بروز دهند. اولین کار شما این است که تمامی رفتارهای محتمل کاربر را مشخص کنید.

از این اطلاعات می‌توانید به عنوان یک خط مشی ابتدایی برای ارسال ایمیل های قطره‌ای به کاربران استفاده کنید.

تعیین اهداف:

حالا نوبت به تعیین اهداف بازاریابی قطره‌ای می‌رسد. در زیر رایج‌ترین اهداف آورده شده است:

– ساخت برند (پیام‌های خوب و گیرا، وادارکردن افراد به اشتراک‌گذاری پیام‌ها و پست‌ها، محصول باکیفیت و خوب، تفکر رهبری، تعامل با برند)

– ایجاد سرنخ فروش (محتوای کاربردی، به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی)

– افزایش کسبیات (افزایش ثبت نام‌ها برای دوره‌های رایگان، تشویق دانش‌آموزان به ثبت نام در دوره‌های پولی، فروش بیشتر، تبلیغات پولی و بازاریابی مجدد)

برنامه‌ریزی قطره‌ها:

برای برنامه‌ریزی بازاریابی قطره‌ای باید رفتار کاربران را درک کنید. در بالا تعدادی از رفتارهای محتمل کاربران را لیست کردم. اما در مثال زیر مواردی را که می‌توانید براساس رفتار کاربران برایشان ایمیل‌های بازاریابی ارسال کنید لیست شده است. فراموش نکنید که هر قطره (ایمیل)‌ باید در یک زمان یا رویداد مشخص ارسال شود.

در زیر، قطره‌ها (ایمیل‌ها) به سه نوع معمولی، مخصوص و یکباره تقسیم شده‌اند.

قطره‌های معمولی: هر ۵ روز

قطره‌های خاص: هر ۳۰ یا ۴۰ روز

قطره‌های یکباره (ثبت نام، لغو عضویت و…): براساس رویداد‌ها و وقایع

به یاد داشته باشید که این مثال‌ها، عمومی هستند. هرکسب و کاری ویژگی‌های خاص خودش را دارد. پس باید قطره‌ها را براساس نیازهای کاربران برنامه‌ریزی و زمانبندی کنید.

همچنین باید به وضعیت کاربران نیز توجه داشته باشید. برای مثال، ممکن است شما رنک ۱ را به کاربری اختصاص دهید که در خبرنامه ثبت نام می‌کند، رنک ۲ را به کاربری اختصاص دهید که در دوره رایگان ثبت نام می‌کند یا رنک ۳ را به بازدیدکننده وفادارتان اختصاص دهید.

وضعیت هرکاربر باید در یک دیتابیس خاص قرار گیرد و هر زمان که کاربر نسبت به قطره‌های ارسالی شما عملی خاص را انجام داد، بلافاصله وضعیت‌اش در دیتابیس بروزرسانی شود.

نوشتن قطره‌ها:

قطره‌ها (ایمیل) بصورت از پیش نوشته شده هستند. قطره‌ها را براساس رفتار کاربران بنویسید. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که نمی‌شود برای پست‌هایی که هنوز منتشر نشده‌اند، بازاریابی قطره‌ای ترتیب دهید و این کار باید فقط برای پست‌های منتشر شده انجام گیرد. به یاد داشته باشید که کاربران در زمان‌های مختلف اقدام به ثبت نام می‌کنند. بنابراین باید پست‌هایی را برایشان ارسال کنید که فرصت خواندن‌شان را از دست داده‌اند.

ایجاد یک نمودار قطره‌ای برای هر کاربر:

هر رفتار کاربر و قطره‌ها باید در یک نمودار قرار بگیرند. برای مثال:

– شاید لازم باشد صفحات فرودی را ایجاد کنید.

– لازم است برای هر ایمیل، یک طرح مخصوص داشته باشید.

– کاربران از مکان‌های مختلفی هستند. قطره‌ها را براساس مناطق زمانی کاربران تنظیم کنید.

– سبک نوشتاری‌تان باید با سبک نوشتاری که در وبسایت استفاده می‌کنید مشابه باشد.

– باید لیستی از افرادی که نباید قطره‌ها (ایمیل) را دریافت کنند تهیه کنید.

– مطمئن شوید که قطره‌هایتان به درستی زمان‌بندی شده‌اند. دریافت قطره توسط کاربر نباید فراز و فرود داشته باشد.

– از سیستم‌های آنالیز استفاده کنید.

– پیام‌هایی بنویسید که کاربر را وادار به انجام عملی کند.

سرویس‌های ارائه دهنده بازاریابی قطره‌ای:

قطره‌ها را می‌توانید بصورت خودکار برای کاربران ارسال کنید. برای اینکار باید به سراغ ارائه‌دهندگان سرویس‌ خودکار بازاریابی قطره‌ای بروید. از نمونه‌های این سرویس‌ها می‌توان میل چیپ، هاب اسپات، مارکتو، Infusionsoft و Oracle Eloqua را نام برد.

بازبینی نتایج کمپین‌ها و ایجاد تغییرات در صورت لزوم:

مانند هر کمپین بازاریابی دیگری، نتایج کمپین‌های قطره‌ای نیز باید به دلایل زیر مورد آنالیز و بررسی قرار گیرند:

– نرخ بازشدن ایمیل‌ها

– نرخ کلیک‌پذیری

– سطح تعامل‌پذیری

حرف آخر:

راهنمای بالا به شما کمک خواهد کرد که یک کمپین بازاریابی قطره‌ای قدرتمند خلق کنید. در حالی که بازاریابی قطره‌ای بیشتر از نوع ایمیلی شناخته شده است اما شما در استفاده از انواع مختلف آن آزاد هستید.

بازاریابی قطره‌ای یکی از از تکنیک‌های چالشی در دیجیتال مارکتینگ است. چرا؟ چون بسیار پیچیده است. بازاریابی قطره‌ای شامل بخش‌های متحرک زیادی است و همچنین معیارهای رفتاری زیادی را شامل می‌شود. در این نوع بازاریابی با کارهای پاسخ محور و موارد دیگری هم سروکار خواهید داشت.

اما این نوع بازاریابی در عین پیچیده بودن بسیار مفید و تاثیرگذار است. یک کمپین قطره‌ای قدرتمند می‌تواند بازگشت سرمایه بسیار خوبی را رقم بزند و بازاریابی‌تان را بیش از آنچه فکر می‌کنید به جلو سوق دهد.

نظر شما در مورد بازاریابی قطره‌ای چیست؟ آیا تابحال تجربه‌ی استفاده از آن را داشته‌اید؟

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

شما چه دیدگاهی دارید؟

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند