وبلاگ

چرا باید تماس سرد (Cold Call) را با بازاریابی دیجیتال جایگزین کنید؟

در 8 آگوست، 2017 توسط

بگذارید از همین ابتدا رک بگوییم. تماس سرد و زنگ زدن به تعداد زیادی از افراد و قانع کردن آنها برای خرید محصول یا استفاده از سرویس شما، مرده است و دیگر جواب نمی‌دهد. در طرف مقابل، بازاریابی دیجیتال، بهترین استراتژی برای تبلیغ محصول و سرویس شماست و می‌تواند در دنیای امروز، برند شما را سر زبان‌ها بیاندازد. در ادامه چند دلیل برایتان آورده‌ایم که چرا مردم بازاریابی دیجیتال را به تماس سرد ترجیح می‌دهند.

قبل از پرداختن به این موضوع، تماس سرد چیست؟

حتما برایتان پیش آمده که در یک بعد از ظهر دل‌انگیز در خانه خود نشستید که ناگهان صدای تلفن را می‌شونید و بعد از برداشتن تلفن میبینید که دوباره از شرکتی که نمی‌شناسید، زنگ زده‌اند یک محصول را به شما معرفی کنند! حدس جواب شما به تماس این شرکت‌ها سخت نیست، حتما پاسخ منفی داده و تلفن را سر جایش گذاشته‌اید. این روش بازاریابی درواقع همان Cold Calling یا «تماس سرد» است. در این روش شرکت‌ها با شماره‌های رندم تماس برقرار می‌کنند و محصول یا سرویس خود را برای افراد مختلفی که حتی آنها را نمی‌شناسند، معرفی می‌کنند. این روش عموما با تماس‌های تلفنی انجام می‌شود اما گاهی ممکن است به صورت شخص به شخص باشد و مثلا شرکت‌ها به درب منزل افراد بروند و مستقیما محصول و خدمت خود را معرفی کنند.

این روش اگرچه سالهاست وجود داشته و هنوز هم گهگداری با آن روبرو می‌شویم اما، بازاریابی به روش تماس سرد در دنیای امروز مرده است. برای بهتر درک کردن علت مرگ این روش، تصور کنید کسب و کار شما روش تماس‌های تلفنی را برای بازاریابی انتخاب کرده است. در اولین تماس‌ها حتما متوجه می‌شوید که مردم احساس راحتی نمی‌کنند که جواب تلفن غریبه‌ها را بدهند. درواقع آنها اگر شماره تماس گیرنده را ببینند و آن را نشناسند، ممکن است اصلا تلفن را پاسخ ندهند.

اگر هم به تماس تلفنی شما پاسخ دهند، آیا به شما اعتماد خواهند کرد؟ باید بگوییم هیچ دلیلی برای اعتماد کردن به شما از پشت تلفن وجود ندارد.

بنابراین به سادگی باید بگوییم هیچ دلیلی وجود ندارد که تماس تلفنی شما را پاسخ بدهند. آنها اصلا انتظار ندارند کسی از یک شرکتی که تاکنون حتی اسم آن را هم نشنیده‌اند، با آنها تماس بگیرند. پس احتمال شنیدن جواب «نه» بسیار زیاد است. با این اوصاف هرطور حساب کنیم، تماس سرد روشی بسیار بد برای تبلیغ محصول یا سرویس شماست.

حال احتمالا یک سوال برایتان به وجود آمده؛ چرا بازاریابی دیجیتال بهتر است؟ چطور بازاریابی دیجیتال، موفقیت کمپین تبلیغاتی شما را بیمه می‌کند؟

همه آنلاین هستند

از راه بازاریابی دیجیتال شما می‌توانید تقریبا با گروه‌های مختلفی از مردم ارتباط برقرار کنید. هیچ محدودیتی از نظر جغرافیایی و حتی زبان برای شما وجود ندارد. در حقیقت در سال‌های اخیر، شمار کاربران در بیش از ۵۵ دسته‌بندی مختلف در شبکه‌های اجتماعی، ۸۰ درصد رشد را تجربه کرده است.  این بیشترین میزان رشد در این حوزه است. بنابراین اگر به دنبال پیدا کردن بازار هدف خود هستید، می‌توانید آن را در فضای آنلاین پیدا کنید.

شما اعتماد مردم را کسب خواهید کرد

شما در تماس سرد باید از مردم بخواهید به شما اعتماد کنند بدون آنکه دلیل موجهی برای آن داشته باشند. این کار امروزه بیشتر از هر زمان دیگری چالش برانگیز است. اگر آنها بتوانند در فضای اجتماعی اینترنت درباره مهارت‌های شما اطلاعات کسب کنند، احتمال زیادی وجود دارد که به سمت شما بیایند.  چرا که مردم عاده کرده‌اند چیزی را که نیاز دارند، از فضای آنلاین پیدا کرده و آن‌را خریداری کنند. به همین جهت کار شما برای هدایت مردم به سمت محصول یا سرویس‌تان ساده‌تر است. شما می‌توانید به راحتی با انتشار یک مطلب در وبلاگ خود و به اشتراک گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی، افراد زیادی را به سمت خود جلب کنید.

از نظر هزینه هم بازاریابی دیجیتال بهینه‌تر است

یک تصور رایج و غلط این است که روش تماس تلفنی، ارزان‌ترین راه بازاریابی است چراکه بیشترین هزینه آن وقتی است که باید صرف آن کرد. در صورتی که همین زمان، ارزشمند‌ترین چیزی است که به عنوان هزینه برای این کار می‌پردازید. در حقیقت بسیاری در زمینه مدیریت زمان خود ضعیف هستند و نمی‌توانند به شکل بهینه از آن استفاده کنند. به وجود آوردن نرخ بازگشتِ ارزشمند یعنی استفاده درست از زمان و انجام دادن کاری در بازه زمانی مناسبی که برای آن کار لازم است. اگر نمی‌توانید از زمان خود در بازاریابی به شکل بهینه استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم برونسپاری بازاریابی دیجیتال را در دستور کار خود قرار دهید.

میزان دسترسی شما بازتر می‌شود

تماس سرد شما را مستقیما به یک نفر وصل می‌کنند و این یعنی در مدت زمان مشخص، تبلیغ شما برای افراد محدودی بیان می‌شود. حتی بهترین‌ها در زمینه تماس سرد هم نمی‌توانند بیشتر از صد تماس در طول روز داشته باشند. در سوی دیگر، دیجیتال مارکتینگ به شما شانس رشد چندبرابری را می‌دهد. وقتی یک نفر پیام بازاریابی شما را در اینترنت بخواند و آن را در حساب کاربری خود به اشتراک بگذارد، ناخودآگاه تعداد بسیار زیادی از افراد دیگر دوباره پیام بازاریابی شما را خواهند دید. اگر چند نفر مطلب شما را به اشتراک بگذارند، میزان آگاهی از برند شما مدام بیشتر می‌شود و این خبر خوبی برای کسب و کار شماست. درواقع چیزهایی که گفتیم، جزئی از مبانی پایه‌ای بازاریابی ویروسی است که در آن روی بازاریابی محتوا تمرکز می‌شود.

شما در محدوده امن قرار می‌گیرید

اگر مشتریان قادر باشند مهارت و قابلیت‌های شما را تایید کنند، شما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید در محدوده امن اعتماد آنها قرار خواهید گرفت. از راه بازاریابی دیجیتال، می‌توانید به کمک بررسی‌های کاربران و رسانه‌ها از محصول و خدمات شما، خودتان را اثبات کنید. برای شما از این دست محتواها می‌تواند تاثیر به سزایی در تبدیل بینندگان به مشتریان داشته باشد.

در نهایت شما درباره این موضوع که تماس سرد منسوخ شده چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما تماس سرد هنوز هم در حوزه بازاریابی جایگاه و کاربرد دارد؟ یا بازاریابی دیجیتال می‌تواند به کلی بر آن غلبه کند؟ نظرات و حتی تجربیات خود در این زمینه را با دیگر خوانندگان فرنیان به اشتراک بگذارید.

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

به نظرم ایده و فکر خوبیه دایره وسیعی از مطالب دستتونه برای مدیریت محتوا اما به نظرم در کنار دیجیتال بازاریابی تلفنی هم اهمیت داره و نباید فراموش بشه… مثل آمازون که بعد از فروش اینترنتی به فکر راه اندازی فروشگاه های سنتی هم افتاده…

    تاثیر گذاری بازاریابی تلفنی را انکار نمی‌کنیم اما با توجه به هزینه وقت و زمانی که برای این نوع از بازاریابی باید کنار گذاشت و همینطور نرخ بازگشت این روش، باعث میشه توصیه کنیم روش تماس سرد را با بازاریابی دیجیتالی جایگزین کنید!

شما چه دیدگاهی دارید؟

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند