وبلاگ

چگونه با گوگل آنالیتیکس کمپین‌ها را دنبال (Track) کنیم؟

در 4 آوریل، 2016 توسط

یکی از اصلی‌ترین مراحل هر فعالیت بازاریابی Tracking است. شما هیچ‌وقت از موفقیت یا عدم موفقیت کمپین خود مطمئن نخواهید شد مگر این که آمار و ارقامی از رفتار کاربران داشته باشید. در این پست میخواهم یک روش ساده برای پیگیری رفتار کاربران از طریق Google Analytics معرفی کنم.

google-analytics

روش‌های زیادی برای بررسی رفتار کاربران در سایت وجود دارد که بعضی از آنها فقط به یک بخش فعالیت دقت می‌کنند و بعضی دیگر می‌توانند کاربر را در کل سایت دنبال کنند و اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار بدهند. اما به طور کلی این روش‌ها به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

  1. روش‌هایی که از طریق Url Patameter رفتار کاربران دنبال می‌کنند.
  2. روش‌هایی که از طریق ذخیره کد در Local Storage و کش مرورگر کاربران کل رفتارها دنبال می‌کنند.

در مقایسه این ۲ روش می‌شود گفت که نوع اول برای خبرنامه‌ها٬ دکمه‌ها و کلا فعالیت‌هایی که به صورت CTA هستند، استفاده می‌شوند؛ اما روش دوم کارکرد خیلی بیشتری دارد و می‌تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار بدهد.

نوع اول اگر کاربر آن بخش آدرس که مربوط به Parameters هست را حذف کند، شما قابلیت پیگیری از دست می‌دهید؛ اما اگر در کش مرورگر ذخیره کنید، این اطلاعات تا زمانی که کاربر کش مرورگرش را پاک نکند٬ وجود خواهد داشت.

در این پست میخواهم نوع اول را آموزش بدهم و روش‌های تنظیم آن برای یک خبرنامه ایمیلی توضیح بدهم.

ما در «ریحون» هر هفته به بیش از ۹ هزار نفر ایمیل ارسال می‌کردیم و باید بدانیم چقدر کمپین‌های ما موفق بوده و بازخورد کاربران به چه شکل بوده بسیار مهم است. برای بخش کمپین‌های ایمیلی ما از روش URL Parameter استفاده می‌کنیم.

برای کار با این سیستم باید موارد زیر را آماده داشته باشید:

  1. افزونه Google Analytics URL Builder که می‌توانید از طریق این لینک برای کروم دانلود کنید.
  2. اکانت آماده Google Analytics

پس از نصب افزونه، روی دکمه‌اش کلیک کنید. صفحه افزونه به شکل زیر است:

Screen-Shot-2015-08-26-at-13.51.10

طبق تصویر، شما چند بخش را می‌بایست ویرایش کنید:

Step 1 – URL To Share

در این بخش باید آدرسی که می‌خواهید ورود/خروج یا رفتار کاربران را در آن دنبال کنید را وارد کنید. در تصویر مشاهده می‌کنید که من آدرس صفحه‌ اول سایت را وارد کرده‌ام.

Step 2 – Fill The Form

در این بخش باید اطلاعات کمپین را وارد کنید٬ اطلاعاتی که در این بخش وارد می‌کنید معیار گوگل آنالیتیکز برای نمایش رفتار کاربران خواهد بود. چند فیلد وجود دارد که بعضی از آنها اختیاری و بعضی اجباری هستند. من تنها فیلدهای اجباری را توضیح می‌دهم.

Source: این فیلد به شما خواهد گفت که مخاطبین شما از کجا روی این لینک کلیک کرده‌اند. این منابع میتوانند موتورهای جست‌وجو٬ خبرنامه‌های ایمیلی و … باشند. نحوه‌ تعریف این پارامتر به صورت زیر است:

utm_source=sourcename

در بخش Sourcename منبع مورد نظر شما تعریف می‌شود.

Medium: این بخش مشخص می‌کند که کمپین در چه دسته‌ای تعریف می‌شود. ایمیل است یا یک کمپین برای تبلیغات کلیکی؟ دسته‌بندی به صورت زیر تعریف می‌شود:

utm_medium=mediumname

Campaign: کمپین‌های تبلیغاتی اسم مخصوص خود را دارند. این اسم مانند کمپینی که من تعریف کردم میتونه اسم سایت باشد؛ می‌تواند یک اسم خاص و قابل شناسایی برای خودتان باشد. در اینجا آدرس ما از Bazaryabonline (نام قبلی این وبسایت) استفاده کرده‌ایم.

utm_campaign=campaignname

پس از این که این موارد را تکمیل کردید یک لینک تولید می‌شود که باید آن را کپی کنید و در محل‌های مدنظر خود قرار دهید. لینک تولید شده باید جایگزین لینک‌های قبلی شود.

حالا که کد درست شد و در کمپین قرار گرفت٬ می‌توانید از طریق گوگل آنالیتیکز تعداد کلیک و باقی موارد را بررسی کنید. در پنل گوگل آنالیتیکز، مسیر زیر را دنبال کنید:

Reporting—->Acquistion—->Campaign—->All Campaigns

در فیلد Campaigns نامی که در utm_campaigns را درست کرده‌اید را مشاهده می‌کنید.

 

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

شما چه دیدگاهی دارید؟

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند