وبلاگ

راهنمای بهینه‌سازی و سئوی وردپرس: بخش دوم، پلاگین Yoast

در 9 فوریه، 2017 توسط

مدتی پیش سلسله پست‌هایی در رابطه با بهینه‌سازی و سئوی وردپرس را آغاز کردم. این نوشته بخش دوم است و به شما توصیه می‌کنم قبل از خواندن این نوشته، بخش اول را بخوانید.

تنظیم صحیح پلاگین Yoast یا وردپرس‌سئو

اگر مدت زیادی‌ست که با وردپرس کار می‌کنید؛ حتما نام پلاگین وردپرس سئو را شنیده‌اید. پلاگین تازه‌ای (به نسبت رقیبان خود) که خیلی سریع پیشرفت کرد و توانست در پوشه پلاگین‌های خیلی از سایت‌ها قرار بگیرد.

مهم‌ترین خدمتی که این پلاگین می‌تواند انجام دهد، بهینه‌سازی و تنظیم تیتر‌ها، متاهای توضیحات، کلمات کلیدی، متاهای OpenGraph و بهبود تنظیمات مربوط به پیوند یکتا است. من سعی می‌کنم که از نصب آن تا تنظیم کاملش، مرحله به مرحله جلو بروم.

ابتدا برای نصب این پلاگین همانند دیگر پلاگین‌های وردپرس وارد بخش مدیریت و بخش افزونه‌ها می‌شویم؛ سپس با کلیک برروی افزودن وارد چنین صفحه‌ای خواهیم شد.

در فیلد جست‌وجوی افزونه‌ها عبارت Yoast SEO را می‌نویسیم و نصبش می‌کنیم. پس از نصب این پلاگین، برروی گزینه «سئو» که در منوی کناری وردپرس‌تان ایجاد شده کلیک کنید. در بخش سئو »»‌ پیشخوان (که در زمان تالیف این نوشته به شکل زیر است) برروی تب «اطلاعات شرکت» کلیک می‌کنیم.

wordpress-seo-1

در دو فیلدی که وجود دارد نام سایتمان را وارد می‌کنیم و اگر وب‌سایت شرکتی را بهینه می‌کنیم، اطلاعات را همانطور که خواسته شده وارد می‌کنیم.

این اطلاعات به صورت متاها و کدهای اضافه در سایت شما به نمایش در می‌آیند که می‌تواند به بهبود کلی وضعیت سئوی شما کمک کند. ممکن است این اطلاعات بعدها توسط بخش‌های مختلف گوگل یا دیگر سرویس‌ها استفاده شوند.

در صورتی که می‌خواهید از گوگل وبمسترتولز برای این سایت استفاده کنید و می‌خواهید تایید سایت را با استفاده از کد انجام دهید، می‌توانید در سربرگ «ابزارهای وبمستر» کد آن را وارد کنید.

ویرایش عنوان‌ها و متاهای سایت

با کلیک برروی «عنوان‌ها و متاها» به مرحله بعد می‌رویم. سپس با انتخاب سربرگ خانه، کار را آغاز می‌کنیم.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، دو فیلد پیش روی ماست که باید آنها را پر کنیم. بیشتر ترجمه این پلاگین اشتباه است اما من سعی می‌کنم هر بخش را دقیق‌تر توضیح دهم.

wordpress-seo-2

گزینه «عنوان قالب» همان تیتر سایت شماست که می‌توانید از اینجا تنظیمش کنید. توصیه می‌کنم که سعی کنید ساختار تنظیمات را ساده نگاه دارید و خیلی پیچیده‌اش نکنید.

شما می‌بایست کلمات کلیدی اصلی خود را در تیتر صفحه اصلی بنویسید و البته سعی کنید کن آن را تا حد امکان کوتاه نگاه دارید. نباید تیتر صفحه اصلی شما از حدودا ۷۰ کاراکتر یا ۵۰۰ پیکسل در نتایج گوگل طولانی‌تر شود. سپس در ادامه تیتری که انتخاب می‌کنید، گزینه %%page%% را هم بنویسید. استفاده از این متغیر باعث می‌شود که صفحات زیرمجموعه صفحه اصلی، (همان صفحاتی که در زیر اکثر سایت‌ها به شکل زیر نمایش داده می‌شوند، هر کدام تیتر متفاوت و شامل شماره صفحه را بگیرند)

نکته مهم: گوگل مدت زیادی است که می‌تواند برند یک سایت را تشخیص دهد. حال چگونه به گوگل برند صحیح‌مان را نشان دهیم؟ صرفا کافیست در تمامی تیتر صفحاتمان از چنین ساختاری پیروی کنیم:

تیتر صفحه ـ برند سایت

در واقع من تیتر خود صفحه را نوشتم، سپس با یک جداکننده (Seperator) برند را نوشتم. 

وارد سربرگ بعدی یعنی «گونه‌های فرسته» می‌شویم؛ در این صفحه می‌توانیم ساختار نوشته‌ها و برگه‌ها و دیگر صفحات را مشخص کنیم.

همانطور که می‌بینید، من برای صفحات و برگه‌ها تیتر به همراه برند سایت را در نظر گرفته‌ام و در توضیحات (Meta Description) خلاصه نوشته با متغیر %%excerpt%% را گذاشته‌ام.

در بخش ویرایش و بهینه‌سازی محتواها خودمان برای هر صفحه به صورت دستی توضیحات تعریف می‌کنیم اما بد نیست که همینجا ساختار پیش‌فرضی را در نظر بگیریم و بعدا برای هر صفحه، تنظیم دلخواهمان را انجام دهیم.

با تیک زدن گزینه Noindex,follow، در واقع از موتورهای جست‌وجو می‌خواهیم که این صفحات را در نتایج جست‌وجو نشان ندهند. دقت کنید که در حالت عادی نباید این گزینه تیک بخورد؛‌ مگر در شرایط خاص.

ویرایش متاهای صفحات دسته‌بندی و تگ‌ها:

وارد سربرگ «طبقه‌بندی» می‌شویم. در این سربرگ می‌توانیم گزینه‌های مختلفی همچون تیتر و متاهای برچسب‌ها و دسته‌بندی‌هایمان را ویرایش کنیم. طبق تصویر زیر، می‌بینید که ما برای دسته‌ها، «نام آنها + شماره صفحه ـ‌ نام برند» را در نظر گرفته‌ایم.

برای تیتر دسته‌ها: %%term_title%% %%page%% ـ نام برند

برای توضیحات دسته‌ها: %%category_description%%

برای تیتر برچسب‌ها:  %%term_title%% %%page%% ـ نام برند

برای توضیحاتشان: %%tag_description%%

نکته: اگر از برچسب‌ها در سایتتان استفاده نمی‌کنید (که قبلا در موردشان صحبت کردیم)، بهتر است گزینه Noindex,follow را برای برچسب‌ها تیک بزنید.

سربرگ بعدی پیش رو، «بایگانی‌ها» است. وردپرس به چند نوع بر اساس دسته، بر اساس تاریخ، بر اساس برچسب و بر اساس آرشیو نوشته، نوشته‌ها را بایگانی می‌کند؛ حال از آنجایی که یکی از هدف‌هایمان کم نگه داشتن تعداد صفحات است، بهتر است برخی از آنها را غیرفعال کنیم. به طور مثال اگر تنها یک نفر هستید که در یک سایت می‌نویسد بهتر است آرشیو بر اساس نویسنده را غیرفعال کنید.

یا اگر زمان انتشار نوشته‌ها فاکتوری برای گشتن به دنبال نوشته‌هایتان نیست، بهتر است آن را غیرفعال کنید. این آرشیو ها می‌توانند تعداد صفحه اضافه زیادی ایجاد کنند.

ساختاری که من برای بایگانی‌های نویسنده مد نظرم بوده به حالت فوق و به صورت متن زیر است:

عنوان: صفحه شخصی %%name%% ـ برند سایت

قالب: نوشته‌های %%name%% ـ‌ برند سایت

در ادامه می‌توانیم با انتخاب گزینه «noindex, follow را به بایگانی نویسنده اضافه کنید» می‌توانید به گوگل بگویید که بایگانی نویسنده‌ها اصطلاحا ایندکس یا به نتایج جست‌وجویش اضافه نکند. اگر هم برروی تیک «غیرفعال کردن بایگانی‌های نویسنده» کلیک کنید که به کل بایگانی نویسنده غیرفعال می‌شود و دیگر چنین چیزی در سایت نخواهید داشت.

من به شدت توصیه می‌کنم که بایگانی‌های بر مبنای تاریخ را به‌کل هم غیرفعال کنید و هم Noindex کنیدشان.

برای تیتر صفحات جست‌وجو، ساختار «نتایج جست‌وجو برای %%searchphrase%% ـ‌ نام سایت» انتخاب خوبی خواهد بود.

در سربرگ «دیگر»، چند گزینه دیگر داریم که اجازه دهید در موردشان توضیح دهم.

اولین گزینه «زیر صفحه‌های بایگانی فهرست راهنما نشود» (بیایید به چیزی که ترجمه شده توجه نکنیم چون تماما اشتباه و نادرست است). این گزینه می‌گوید که آیا می‌خواهید که مثلا صفحات دوم، سوم و … سایت شما ایندکس شود یا خیر؟ که به نظر من بهتر است تیکش را بزنید تا ایندکس نشوند.

بخش اجتماعی

در گزینه بعدی یعنی «اجتماعی»،‌ تنظیمات متاهای مربوط به شبکه‌های اجتماعی را می‌بینیم. در این بخش می‌توانیم تنظیمات به‌خصوصی برای هر کدام از سایت‌های فیس‌بوک،‌ توییتر، پینترست و گوگل+ انجام دهیم. ابتدا در سربرگ حساب‌ها، آدرس صفحات اجتماعی خود را بنویسید:

پر کردن اطلاعات این صفحه، متاهای Open Graph را به صفحات شما می‌افزاید. اپن‌گراف‌ها اطلاعاتی هستند که باعث می‌شوند سایت شما برای موتورهای جست‌وجو و علی‌الخصوص شبکه‌های اجتماعی، بیشتر قابل درک شود. یعنی برخی از اطلاعات را به صورت ساختار یافته (Structured) در اختیار سایت‌های مختلف قرار می‌دهید.

حتما دیده‌اید که وقتی کسی در فیس‌بوک لینکی را به اشتراک می‌گذارد،‌ تصویر و برخی اطلاعات دیگرش نیز نمایش داده می‌شوند. این یکی از کاربردهای Open Graph هاست.

سربرگ بعدی مربوط به اطلاعات فیس‌بوک است؛ در این سربرگ هم لوگوی سایت خود، تیتر مد نظر و توضیحاتی که می‌خواهید هنگام اشتراک‌گذاری صفحه اصلی سایتتان در شبکه‌های اجتماعی نمایش یابد را بنویسید.

متادیتای Twitter Cart، اطلاعاتی است که می‌توانیم به صفحاتمان اضافه کنیم تا در زمان به اشتراک‌گذاری در توییتر (همانند فیس‌بوک) تصویر و توضیحات را به صورت خودکار در لینک‌مان نمایش داده شود.

در این سربرگ،‌ می‌توانید انتخاب کنید که آیا خلاصه نوشته شما در توییتر، به حالت عادی نمایش داده شود یا با تصویر بزرگ. نمونه آن را می‌توانید در توییت زیر ببینید:

در سربرگ بعدی پین‌ترست را داریم که با توجه به کاربرد پایینش از آن عبور می‌کنیم؛ اما در سربرگ بعدی گوگل+، فیلدی به نام «صفحه انتشار در گوگل»‌ داریم. این فیلد، لینکی به Head صفحات شما اضافه می‌کند که به گوگل ارتباط بین صفحه گوگل+ شما و سایتتان را می‌فهماند.

نقشه سایت

گزینه بعدی بخش «نقشه‌های XML سایت»‌ است که نقشه سایت را برای ما تولید می‌کند. اگر سایت خیلی بزرگی ندارید که نیازمند تنظیمات به‌خصوص برای هر کدام از نوع نوشته‌هایتان داشته باشد، به‌شدت توصیه می‌کنم از این نقشه سایت استفاده کنید. چون هم بسیار روان کار می‌کند و هم دردسر خاصی در تنظیماتش وجود ندارد.

ابتدا تیک «برای فعال کردن نقشۀ سایت xml، بر روی جعبۀ زیر کلیک کنید.» را بزنید و تقریبا تمام! البته در بقیه سربرگ‌های این بخش می‌توانید مشخص کنید که چه نوشته‌هایی در نقشه سایت نمایش داده نشوند. در یک سایت عادی به جز بخش رسانه در سربرگ «گونه‌های فرسته» نباید بخش دیگری تیک بخورد.

تنظیمات پیشرفته

در بخش تنظیمات پیشرفته، می‌توانیم چندین گزینه‌ای که در حالت عادی در وردپرس قابل پیاده‌سازی نیست را انجام دهیم.

همانند تصویر فوق؛‌ ما سه بخش در تنظیمات پیشرفته داریم:

۱ـ سلسله نشانی‌ها:

سلسه‌نشانی‌ها یا Breadcrumbها را اکثرا دیده‌ایم. به‌طور مثال اگر سری به نوشته‌های فرنیان بزنید، مسیر قرارگیری و سلسه‌مراتب آن نوشته را خواهید دید. به طور مثال چیزی شبیه متن زیر را خواهید دید:

خانه «سئو» چرا باید از سلسله‌نشانی‌ها استفاده کرد؟

علاوه بر این که کاربر می‌تواند بسیار راحت‌تر دیگر نوشته‌های مرتبط را ببیند، موتورهای جست‌وجو هم می‌توانند ساختار را راحت‌تر درک کنند و با شکل و شمایل بهتری در نتایج جست‌وجو نمایش دهد.

برای فعال‌سازی چنین امکانی کافیست در بخش تنظیمات پیشرفته Yoast، تیک «فعال‌سازی سلسله نشانی» را بزنید. حالا Yoast چنین متغیرهایی را فعال می‌کند. اما باید در پوسته‌مان کدش را قرار دهیم تا نمایشش دهد.

[php]if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) { yoast_breadcrumb(‘ <span class="hljs-tag"><<span class="hljs-title">p</span> <span class="hljs-attribute">id</span>=<span class="hljs-value">"breadcrumbs"</span>></span>’,'<span class="hljs-tag"></<span class="hljs-title">p</span>></span> ‘); }
[/php]

کد فوق را در جای مناسبی در پوسته خود قرار دهید و با استفاده از دستورات CSS به آن طرح مناسبی بدهید. توصیه می‌کنم شما هم همانند بیشتر سایت‌های ما در بالای تیتر صفحه اضافه‌اش کنید چون کاربر می‌تواند با اولین دید، دسته‌بندی یا سلسله‌مراتبی که در نظر گرفته شده را ببیند.

اگر سری به صفحه تنظیمات Yoast و بخش سلسله‌مراتب بزنیم، فیلد‌هایی وجود دارند که باید طبق چیزی که فکر می‌کنید برای سایتتان بهتر است پرشان کنید.

اما در مورد فیلد «طبقه‌بندی استفاده شده برای نمایش در سلسله نشانی برای گونه‌های نوشته» به‌نظرم بهتر است که دسته‌بندی را انتخاب کنید. دسته‌بندی سایت شما ممکن است به ندرت تغییر کند اما ممکن است برچسب‌ها را تغییر دهید. از طرفی بهتر است که کاربر در این بخش دسته‌بندی‌های کلی شما را ببیند نه دسته‌بندی‌های خیلی ریز را.

در سربرگ بعدی گزینه‌های متعددی را داریم که باید در موردشان صحبت کنیم.

با تیک زدن اولین گزینه که «Strip the category base (usually /category/) from the category URL.»، می‌توانید در ساختار دسته‌بندی‌ها، کلمه Category را حذف کنید. اگر وب‌سایت شما صرفا محتوا محور است و بخش‌های مختلف زیادی ندارد، توصیه می‌کنم این بخش را تیک بزنید.

کاربر می‌داند که منظور از مثلا /seo/ در وبسایت شما (با توجه به نوع آن)، دسته‌بندی محتواهاست. اما اگر بخش‌های مختلفی همچون خدمات یا پرسش و پاسخ و … دارید بهتر است که آن را تیک نزنید تا کاربران راحت‌تر بتوانند نوع آن صفحه را با دیدن نامش تشخیص دهند.

در مورد گزینه «تغییر مسیر نشانی فایل پیوست به نشانی پست مادر» باید بگویم که اکثر سایت‌ها باید این گزینه را تیک بزنند. همانطور که می‌دانید زمانی که تصویری را در وردپرس ایجاد می‌کنید، به صورت موازی برای آن صفحه‌ای ایجاد می‌شود که دارای ساختار قالب شماست اما صرفا آن تصویر یا آن فایل چندرسانه‌ای نمایش داده می‌شود. این صفحات چون دارای محتوای خاصی نیستند می‌توانند به سئوی شما آسیب برسانند (به آنها می‌توان اصطلاح Thin Content را نسبت داد)

گزینه بعدی پیش رو،‌ «حذف کلمات زائد از نامک‌ها» است. با تیک زدن این گزینه، وردپرس ویرگول‌ها، نقطه‌ها و … تمامی کلماتی که حرف نباشند را پیوند‌های یکتا که پیش‌تر به صورت مفصل در موردشان صحبت کردیم را پاک می‌کند و پیوندی تمیزتر و مرتب‌تر برای ما تنظیم می‌کند.

در ادامه با گزینه «Remove the ?replytocom variables.» روبرو می‌شویم؛ در بخش نظرات وردپرس اگر کاربری برروی پاسخ به نظر شخص دیگری کلیک کند، به صفحه‌ای منتقل می‌شود که تقریبا هم‌آدرس پست اصلی است، فقط متغیری به نام ?replytocom=comment_number به آن اضافه می‌شود. ما می‌توانیم این گزینه را تیک بزنیم و به‌کل آن دسته آدرس‌ها را حذف کنیم، یا هم می‌توانیم بگذاریم در سایت چنین ساختاری باقی بماند اما توسط Search Console یا همان وبمسترتولز گوگل، از گوگل بخواهیم تا این صفحات را صفحات مجزا حساب نکند.

اما در واقع جای نگرانی از نظر محتوای تکراری وجود ندارد؛ گوگل می‌داند که ساختار سایت‌های وردپرسی به این شکل است. پس حتما خودش چنین موردی را لحاظ می‌کند و نیازی نیست که حتما ما برایش مشخص کنیم

«افزودن علامت انتهایی ممیز به نشانی دسته و برچسب» هم خود گویای قضیه است. اگر شما سری به یک دسته‌بندی سایتتان بزنید، احتمالا در انتهای آن / وجود ندارد. با تیک زدن این گزینه می‌توان آدرسی همانند:  farnian.com/category/seo/ داشت. این گزینه باعث می‌شود تا آدرس‌های مرتب‌تری داشته باشیم.

مورد بعدی یعنی «ارجاع نشانی‌های زشت به پیوند یکتای تمیز» پیوندهای یکتای زشت به قول خودش، یعنی ?post=ID و موارد مشابه را به پیوند یکتای جدیدشان ریدایرکت می‌کند. مشکل این قضیه این است که دیگر بخش پیش‌نمایش نوشته‌هایتان از کار می‌افتد. مجددا همانطور که خود پلاگین نوشته، بهتر است که آن را فعال نکنید.

پاک‌سازی <Head>

به صورت خلاصه در مورد هر کدام از گزینه‌ها توضیح می‌دهم.

ـ مخفی کردن لینک های RSD: در واقع لینک‌های RPC را غیرفعال می‌کند. اگر از طریق بقیه سرویس‌ها محتوایی برروی وبلاگتان می‌فرستید باید فعالش نکنید اما اگر استفاده نمی‌کنید، بهتر است غیرفعالش کنید.

ـ پیوندهای اضافی WLW را مخفی کن: اگر از اپلیکیشن Windows Live Writer استفاده نمی‌کنید بهتر است غیرفعالش کنید.

ـ مخفی کردن لینک کوتاه برای مطالب: اگر سورس سایت خودتان را ببینید، به احتمال قوی دیدید که پیوند یکتای کوتاهی در Head شما وجود دارد. خیلی اوقات آن پیوند کوتاه استفاد نمی‌شود. پس بهتر است غیرفعالش کنیم تا کد تمیزتری داشته باشیم.

ـ مخفی کردن پیوندهای RSS: این تیک، پیوندهای RSS که وردپرس به صورت خودکار به Head سایت شما اضافه می‌کند را حذف می‌کند. به نظرم بهتر است که تیک این گزینه را بزنید و طبق مراحل بعد که توضیح می‌دهم، به صورت دستی اضافه‌اش کنید.

در سربرگ بعد، تنظیمات مربوط به RSS را داریم؛ شما می‌توانید به انتهای/ابتدای هر کدام از نوشته‌های سایتتان توضیحاتی همچون این که نوشته منبعش کجاست اضافه کنید. اگر سایت‌های دیگر، مطالب شما را با فید کپی می‌کنند، آن متن نیز در انتهای هر پست نمایش داده می‌شود. توصیه می‌کنم متنی همچون متن زیر را به این بخش اضافه کنید:

منبع این نوشته: %%postlink%% است

در بخش ابزارهای Yoast، شما امکان درون‌ریزی/برون‌ریزی محتواهای مربوط به پلاگین سئو یا تنظیماتش را دارید.

حدودا ۲۳۰۰ کلمه را با هم خواندیم! فکر می‌کنم بهتر است الباقی نوشته را به پستی دیگر منتقل کنیم.

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

سلام ، آموزش جامع و واضحی بود . سپاسگذارم
اگر ممکنه بفرمایید علاوه بر قسمت برگه ها و نوشته ها و .. ، رسانه و ساختار به چه صورت باشد و اینکه من هر دو حالت بایگانی رو غیر فعال کردم ، این مورد مشکل ساز نیست ؟
مجدد تشکر می کنم بابت این مطلبتون

  سلام
  خواهش می‌کنم
  بهتر است که رسانه‌ را هم کلا غیرفعال کنید تا دسترسی مستقیمی نداشته باشد (آدرس مستقیم به جز خود فایل) و ساختار هم بسته به Taxonomyهایی که در سایتتان دارید باید تنظیم شود. در یک وب‌سایت عادی وردپرسی Taxonomyها کاربرد خاصی ندارند.

  خیر در مورد غیرفعال کردن بایگانی‌ها مشکلی پیش نمی‌آید.

شما چه دیدگاهی دارید؟

  لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
 • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
 • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند