وبلاگ

موبایل گدون ؛ از سیر تا پیاز

در 10 مارس، 2016 توسط

در گذشته‌ی نه چندان دور، همه‌ی ما برای استفاده از اینترنت، از کامپیوترهای خانگی یا نهایتا لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌کردیم. خبری از این همه دستگاه‌های جورواجور امروز نبود. اما اکنون، گوشی‌های هوشمند (SmartPhone) و تبلت‌ها (Tablet) را همه جا می‌شود پیدا کرد. این موضوع موجب شده است که ریسپانسیو (Responsive) بودن و به طور کلی موبایل فرندلی (Mobile Friendly) بودن، به یک فاکتور الزامی و موثر در طراحی وب‌سایت‌ها مبدل گردد. این‌طور بود که گوگل تصمیم گرفت آپدیتی ارائه کند و به واسطه‌ی آن، موبایل فرندلی بودن را بیش از پیش، در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها دخالت دهد.

آپدیت موبایل گدون گوگل ؛ از سیر تا پیاز

گوگل در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۱۵ (۷/اسفند/۱۳۹۳) خبر از انتشار غریب‌الوقوع این آپدیت، به نام موبایل گدون (Mobilegeddon) داد. موبایل گدون که نامش بر وزن آرماگدون انتخاب شده است، در تاریخ ۲۲ آپریل ۲۰۱۵ (۱/اردیبهشت/۱۳۹۳) اجرایی شد.

اکنون که نزدیک به ۳ ماه از انتشار این آپدیت می‌گذرد، می‌توانیم با فاصله گرفتن از نوسانات و هیجانات خبری اولیه، بنا به مشاهدات و داده‌های آماری که به دست‌مان آمده، این آپدیت را بیش‌تر موشکافی کنیم.

موبایل گدون؛ ادعاهای ناآگاهانه

متاسفانه همان ابتدای کار، بسیاری وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های ایرانی بدون این‌که حتی زحمت مطالعه‌ی پست‌های رسمی وبلاگ گوگل را به خودشان بدهند، تحت تاثیر موج تبلیغاتی عظیمی که راه افتاده بود و گاها برای سوءاستفاده از نیاز غیرضروری وبمسترها، ادعاهای خلاف واقع بسیاری حول و حوش این آپدیت عنوان کردند. این گروه ادعا می‌کردند که قرار است همه‌ی سایت‌های غیر ریسپانسیو از نتایج جستجو حذف شوند؛ گفتند که تمام نتایج جستجو به کلی متحول خواهد شد و گمان می‌کردند که اگر وب‌سایتشان ریسپانیو و موبایل فرندلی نباشد، قطعا کسب‌و‌کارشان ورشکست خواهد شد.

موبایل گدون قطعا تغییراتی را در شیوه‌ی نمایش نتایج گوگل سبب شده است، اما خوشبختانه این ادعاهای ناآگاهانه هیچ‌کدام صحت ندارند. در عمل، موبایل گدون بسیار کم‌تاثیرتر از اسمش از آب درآمد. از ابتدا هم گوگل گفته بود که تاثیر موبایل گدون تنها برای نتایجی‌ست که در تبلت‌ها و موبایل‌ها جستجو می‌شوند و خود گوگل به صراحت اعلام کرده بود که قرار نیست این آپدیت، تاثیری بر نتایج جستجو در کامپیوترهای خانگی و لپ‌تاپ‌ها داشته باشد. هم‌چنین اعلام کرده بود که موبایل گدون بر کل وب‌سایت تاثیر نخواهد گذاشت و فقط بر صفحات وب‌سایت تاثیرگذار خواهد بود.

آپدیت موبایل گدون گوگل ؛ از سیر تا پیاز

علاوه بر این، آن‌طور که متخصصان سئو دریافته‌اند، فاکتورهای موثر در رتبه‌بندی سایت‌ها، بیش از ۲۰۰ مورد هستند. تصور کنید قرار بود یک مورد دیگه به موارد قبلی اضافه شود؛ آن هم فقط برای نتایج موبایل‌ها و تبلت‌ها. با این‌که ظاهرا موبایل فرندلی بودن، فاکتور پررنگی در بین سایر فاکتورهاست، اما باز طبیعی است که تاثیر انقلابی و اعجاب‌انگیزی در کار نباشد. گوگل در زمان انتشار آپدیت موبایل گدون اشاره می‌کند که هم‌چنان فاکتورها -یا آن‌طور که گوگل می‌گوید، سیگنال‌های- متنوعی را در رتبه‌بندی سایت‌ها دخالت می‌دهد و حتی سایت‌هایی که موبایل فرندلی هم نباشند، ممکن است رتبه‌های بالایی را تصاحب کنند.

آپدیت موبایل گدون گوگل ؛ از سیر تا پیاز

موبایل گدون دقیقا درباره چه بود؟

آپدیت گوگل در یک کلام می‌گفت که قرار است وب‌سایت‌های موبایل فرندلی را در نتایج جستجو بالاتر بکشد. برای موبایل فرندلی بودن هم چند فاکتور عنوان کرده بود:

– متن وب‌سایت بدون تپ یا زوم قابل خواندن باشد.

– فاصله‌ی کلید‌ها، لینک‌ها و دیگر جزئیات سایت برای تپ کردن روی موبایل، مناسب باشد.

– سایت حاوی محتوای غیر قابل پخش در موبایل نباشد. هم‌چنین منظور، استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل فلش است که در موبایل مشاهده نمی‌شوند.

– سایت نیاز به اسکرول کردن به چپ و راست نداشته باشد.

برای بررسی صفحات مختلف وب‌سایت خود می‌توانید از Mobile-Friendly Test خود گوگل استفاده کنید. هم‌چنین برای یافتن پاسخ سوالات متداول درباره‌ی آپدیت موبایل گدون می‌توانید  این پست را وبلاگ گوگل مطالعه نمایید. و همین‌طور، آموزشگاه رایانیکا نیز ۱۲ سوال مهم در رابطه با این آپدیت را پاسخ داده است که می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر مطالعه بفرمایید.

چرا گوگل موبایل گدون را با این همه سروصدا پیش کشید؟

آپدیت موبایل گدون گوگل ؛ از سیر تا پیاز

از گذشته تا به امروز، همیشه هزینه‌های تبلیغاتی گوگل در موبایل کم‌تر از دسکتاپ‌ها بوده است. و به طبع آن، درآمد گوگل هم از تبلیغات موبایل‌ها کم‌تر بوده است. دلیلش ساده است. وقتی یک تبلیغ‌دهنده، که وب‌سایت موبایل فرندلی ندارد، تبلیغش از طریق موبایل کلیک می‌خورد، طبیعی است که میزان تعامل و فعالیت‌های کاربر در وب‌سایت تبلیغ‌دهنده به دلیل عدم راحتی کاربری وب‌سایت با موبایل، کاهش می‌یابد. این دلیل ساده با توجه به حضور رقبای بزرگی مثل فیس‌بوک، باعث می‌شود که تبلیغ‌دهنده‌ها، با این‌که ایراد از وب‌سایت خودشان بود، حاضر به تبلیغ دادن در موبایل‌ها از طریق گوگل نبودند و این موضوع به کاهش درآمدهای گوگل می‌انجامید.

گوگل هم موبایل گدون را پیش کشید تا وب‌سایت‌های بیش‌تری موبایل فرندلی باشند، تبلیغ‌دهندگان به بازخورد بهتری از تبلیغاتشان در موبایل‌ها دست پیدا کنند و در نتیجه‌ی آن، گوگل به درآمد بهتری از تبلیغات موبایل‌ها و تبلت‌ها برسد. البته فی نفسه ایرادی در این کار نیست و نتیجه‌ی این آپدیت به نفع کاربران نیز هست؛ اما با توجه به این که آمارهای ما از میزان تاثیرگذاری موبایل گدون، برخلاف آن‌چه در ابتدا تصور می‌شد، نشان از کم بودن تغییرات می‌دهد، مقداری تبلیغات غیرواقعی هم چاشنی کار شده باشد.

زیرکی گوگل در این‌جا بود که موبایل گدون را طوری معرفی کرد انگار که قرار است انقلابی در شیوه‌ی نمایش نتایج گوگل رخ دهد. (به انتخاب اسم آپدیت دقت کنید.) حال این‌که متخصصان و وبمستر‌های بسیاری اذعان کرده‌اند موبایل گدون تغییر چندانی در ترافیک آن‌ها ایجاد نکرده است. اما گوگل به خواسته‌اش رسید. و خواسته‌اش چیزی نبود جز افزایش تعداد وب‌سایت‌های موبایل فرندلی و ریسپانسیو.

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

شما چه دیدگاهی دارید؟

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند