وبلاگ

چه فاکتورهایی یک بک‌لینک خوب و بد را مشخص می‌کنند؟

در ۲ مرداد ۱۳۹۶ توسط

اگر به سئو اهمیت می‌دهید، مهم است که یک آنالیز جامع از بک‌لینک‌های خود داشته باشد و نقاط قوت و ضعف سایت خود را پیدا کنید. بک‌لینک‌های خوب به شما کمک خواهند کرد تا در گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بهتری را کسب کنید. از طرف دیگر، بک‌لینک‌های بد می‌توانند باعث کاهش رتبه شما در موتورهای جستجو شوند و حتی وب‌سایت شما را نیز پنالتی کنند. بنابراین برای اجتناب از قرارگرفتن در موقعیت‌های ناخواسته، باید همیشه یک تناسب معقول میان بک‌لینک‌های بد و خوب برقرار کنید.

اما چگونه می‌توان بک‌لینک‌های خوب و بد را از یکدیگر تشخیص داد؟ نشانه‌های یک بک‌لینک بد چیست؟ اگر به دنبال پیدا کردن پاسخ این سؤالات هستید، به‌جای درستی آمده‌اید! امروز در این پست از وبلاگ آژانس فرنیان می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه بک‌لینک‌های بد و خوب را از یکدیگر تشخیص دهید و کیفیت آن‌ها را مشخص کنید.

بک‌لینک خوب دقیقا چیست؟

بک‌لینک خوب به بک‌لینکی گفته می‌شود که از یک وب‌سایت معتبر و قابل‌اعتماد به وب‌سایت شما داده شود. هرچه که گرفتن بک‌لینک از منابع معتبر سخت‌تر باشد، قطعا ارزش آن نیز بیشتر است. بک‌لینک گرفتن از وب‌سایت‌هایی که به‌راحتی به سایر وب‌سایت‌ها بک‌لینک می‌دهند قطعا هیچ مزیت رقابتی برای شما ندارد.

بک‌لینک‌های خوب آن‌هایی هستند که گرفتنشان سخت است.

یک بک‌لینک خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد:

 • باید از یک وب‌سایت مرتبط با صنعت شما داده شود
 • لینک‌های درون محتوا بهتر هستند
 • دریافت لینک از مقالات بلند و باکیفیت از ارزش بسیار بالایی برخوردار است
 • برای سئو، بک‌لینک‌ها باید dofollow باشند. البته لینک‌های nofollow نیز بد نیستند. نوفالوها می‌توانند باعث ارجاع ترافیک به وب‌سایت شوند، اما نمی‌توانند در بهبود سئو موثر باشند. لینک‌های nofollow نباید به‌عنوان لینک‌های بد تلقی شوند
 • بک‌لینک وقتی ارزشمند است که از طرف ویراستار افزوده شود
 • وب‌سایتی که به شما لینک می‌دهد باید دامین اتوریتی خوبی داشته باشد و در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال باشد

چه فاکتورهایی یک بک‌لینک خوب و بد را مشخص می‌کنند؟

بک‌لینک بد دقیقا چیست؟

بک‌لینک بد آن است که دستورالعمل گوگل برای بک‌لینک‌ها را نقض کند. این نوع بک‌لینک‌ها معمولا نتیجه‌ای جز پنالتی شدن وب‌سایت در پی ندارند. موارد آورده شده در زیر ازجمله نشانه‌های بک‌لینک بد هستند:

 • لینک از یک وب‌سایت غیر مرتبط به شما داده شود. مرتبط بودن بسیار اهمیت دارد
 • لینک از یک صفحه با محتوایی ضعیف با شما داده ‌شده است
 • لینک‌هایی که از طرف وب‌سایت جریمه شدن توسط گوگل به شما داده شوند
 • لینک‌های به تعداد زیاد و لینک‌های فوتر می‌توانند باعث پنالتی شوند
 • تبادل لینک ممنوع است!
 • وب‌سایتی که به شما لینک می‌دهد، دامین اتوریتی پایینی دارد
 • بک‌لینک از یک شبکه وبلاگی به شما داده شده است
 • بک‌لینک‌های ویجت بد هستند و باید nofollow باشند
 • بک‌لینک‌هایی که برایشان پولی پرداخت‌شده باشد. رسانه‌های تبلیغاتی باید از ویژگی nofollow استفاده کنند
 • بک لینک‌هایی که از دایرکتوری‌های محتوا داده می‌شوند هم بد هستند
 • بک‌لینک‌هایی که از طرف وب‌سایت‌های هک شده داده می‌شوند یا در CSS مخفی باشند
 • بک‌لینک‌هایی با آنکر تکست‌های بیش‌ازحد بهینه‌شده‌اند، می‌توانند باعث پنالتی شوند
 • بک‌لینک‌هایی که به‌صورت خودکار ایجاد می‌شوند مضر هستند

همه بک‌لینک‌ها خوب نیستند!

متاسفانه از دیدگاه بسیاری از آژانس‌های سئو، تمامی بک‌لینک‌ها ارزشمند هستند. درصورتی‌که در واقعیت چنین نیست. البته این دیدگاه تا حدی از سیاست‌های پیشین گوگل نشات می‌گیرد. اما گوگل در سالیان اخیر سیاست‌های جدیدی را درزمینه بک‌لینک در پیش گرفته است که آژانس‌های سئو باید از آن‌ها آگاه باشند.

همچنین بخوانید:  چگونه کیفیت لینک‌ها را در کمپین‌های سئو ارزیابی کنیم؟

موتور جستجوی گوگل اکنون وب‌سایت‌هایی که از لینک‌های اسپم استفاده کنند را جریمه می‌کند. بک‌لینک‌ها اکنون به‌عنوان یکی از فاکتورهای موثر در رتبه‌بندی وب‌سایت موردنظر هستند و دلیل حساسیت این موتور جستجو روی بک‌لینک‌ها نیز همین است.

تعداد زیاد بک‌لینک‌ها می‌تواند مشکل‌ساز باشد

همان‌طور که در بالا گفتم، سیاست‌های گوگل درزمینه بک‌لینک‌ها تغییر کرده است و کاهش ارزش تعداد بک‌لینک‌ها نیز یکی از مواردی است که گوگل در مورد آن سیاست‌های جدیدی را در پیش گرفته است. در سیاست جدید، کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد و اگر از روش‌های غیرعادی و اسپم، تعداد زیادی بک‌لینک برای وب‌سایت خود فراهم کرده‌اید، مطمئنا از طرف گوگل پنالتی خواهید شد.

چه فاکتورهایی یک بک‌لینک خوب و بد را مشخص می‌کنند؟

آنکر تکست مهم است

آنکر تکست برای بک‌لینک‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بمباران کردن سایت با بک‌لینک‌های مشابه قطعا کمکی به شما نخواهد کرد؛ زیرا گوگل می‌خواهد ببینید که لینک‌های طبیعی برای افراد واقعی ساخته‌شده‌اند و هر تلاشی برای دور زدن گوگل، محکوم‌به شکست است.

کیفیت سایت و محتوا را بسیار جدی بگیرید

گوگل می‌خواهد لینک‌هایی را ببیند که از وب‌سایت‌های باکیفیت و مرتبط واردشده‌اند؛ بنابراین اگر لینکی که دریافت کرده‌اید از وب‌سایتی غیر مرتبط با صنعت شما داده شده است، این لینک قطعا هیچ ارزشی نخواهد داشت.

برای مثال اگر وب‌سایت شما در زمینه فرش فعالیت می‌کند و لینکی را از وب‌سایتی با موضوع سلبریتی‌ها دریافت کنید، این لینک برای موتورهای جستجو معنا و مفهومی ندارد. در این حالت، گوگل با خود فکر خواهد کرد که چرا یک وب‌سایت با موضوع سلبریتی‌ها باید به یک سایت با موضوع فرش لینک بدهد؟ حتما کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است!

تاکتیک‌های اسپم می‌توانند باعث آسیب به سایت شوند

شکی نیست که بهره‌گیری از تاکتیک‌های اسپم می‌تواند آسیبی جدی به ساختارهای وب‌سایت وارد کند. هرچه که بیشتر از تاکتیک‌های اسپم استفاده کنید، قطعا باید زمان بیشتری را نیز به پاک کردن لینک‌های حاصل از آن اختصاص دهید.

گوگل با ایجاد تغییراتی در الگوریتم خود، وب‌سایت‌هایی که از تکنیک‌های اسپم استفاده می‌کنند را جریمه می‌کند. این موتور جستجو همچنین با ارائه ابزاری به نام Google’s disavow tool به وبمسترها اجازه می‌دهد تا لینک‌های اسپم را مشخص و حذف کنند. فرآیند حذف کردن لینک‌های اسپم، زمان‌بر و هزینه‌بر است؛ پس بهتر است از همان ابتدا به فکر استفاده از آن‌ها نباشید.

چگونه بک‌لینک‌های اسپم را مشخص کنیم؟

در مورد مضرات بک‌لینک‌های اسپم باهم ‌صحبت کردیم. اما چگونه می‌توان فهمید که یک لینک اسپم است یا خیر. ساده است! فقط یک سوال از خود بپرسید: «اگر من می‌خواستم از یک صفحه بازدید کنم، آیا روی این لینک کلیک می‌کردم؟». اگر با خودتان صادق باشید، می‌توانید به‌راحتی بک‌لینک‌های اسپم را شناسایی کنید. درواقع، موتور جستجوی گوگل نیز به همین طریق بک‌لینک‌های اسپم را شناسایی می‌کند.

گوگل می‌تواند ردیابی کند که آیا کاربران روی لینک کلیک می‌کنند یا خیر. این موتور جستجو حتی می‌تواند ارزیابی کند که چه درصد از افرادی که به این صفحه آمده‌اند، روی بک‌لینک کلیک کرده‌اند. هرچه که تعداد افراد بیشتری روی لینک کلیک کنند، آن لینک ارزشمندتر است. و اگر تعداد بازدیدکنندگان یک صفحه بالا باشد ولی کسی روی بک‌لینک کلیک نکند، این سیگنال به گوگل داده می‌شود که در اینجا مشکلی وجود دارد.

همچنین بخوانید:  با هشت تغییر بزرگ سئو در ده سال گذشته آشنا شوید

اگر در زمینه بک‌لینک‌ها سوالی دارید، خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات پاسخگوی شما باشیم.

برگرفته‌شده از monitorbacklinks.com و seohermit.com

اگر نوشته‌ای که خواندید مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

شما چه دیدگاهی دارید؟

  لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
 • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
 • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند